Jak "podczepić" subdomenę pod Blogspota?


Powodem dla którego napisałem poniższy tekst jest prośba mojego przyjaciela Olka. Chciał, abym mu wytłumaczył jak ma "podpiąć" subdomenę pod swojego bloga w serwisie Blogspot. Jako, że bohater tego wpisu jest redaktorem, który bardzo dużo i ciekawie pisze, to odpowiedź dostanie w takiej właśnie formie. A może gdzieś w odległej galaktyce inny Aleksander szuka odpowiedzi na to samo pytanie? ; )

0. Bardzo krótkie wysłuchanie wstępu

Załóżmy, że posiadamy w panelu administracyjnym naszego hostingu możliwość edycji wpisów DNS. Poniższe "operacje" będą pokazane na przykładzie panelu DirectAdmin. Po przeczytaniu tego wpisu czytelnik powinien sobie poradzić z ustawieniem adresu blog.nazwadomenyczytelnika.pl dla swojego bloga w serwisie Blogspot. 

1. Parkowanie domeny
Pierwsze co robimy to oczywiście parkujemy domenę na jakiś nasz serwer ustawiając w panelu domeny odpowiednie DNS serwera. Odświeżanie wpisów może potrwać nawet 24-48 godzin.

2. Edycja wpisów w panelu serwera
Teraz w DirectAdmin wybieramy naszą domenę i klikamy na "Zarządzanie DNS". W innych panelach administracyjnych, umożliwiających edycję wpisów DNS, powinno to wyglądać bardzo podobnie. 

Wprowadzamy podobne wpisy (na przykładzie tego bloga - blog.kacperpawlowski.pl to podpięta subdomena):
Nazwa: blog.kacperpawlowski.pl.
Typ: A
Wartość: 74.125.43.121

Nazwa: www.blog
Typ: CNAME
Wartość: ghs.google.com.

Uwaga: kropka po nazwie domenowej w rekordzie A jest bardzo ważna!

3. Dodanie domeny w Blogspocie
Zaloguj się do panelu zarządzania blogiem na Blogspocie. Wybierz bloga, a następnie wybierz Ustawienia -> Podstawowe. Odnajdź tam nagłówek "Publikowanie", pod którym znajdziesz pole tekstowe "Adres bloga", a jeszcze niżej "Dodaj domenę niestandardową". Kliknij na ten link, a następnie wybierz "Masz już domenę? Przełącz do ustawień zaawansowanych". Następnie w polu tekstowym, które się pojawi wpisz adres swojej subdomeny i kliknij "Zapisz".

Komentarze

  1. Wielkie dzięki. :) Na pewno ten sposób jest prostszy niż postępowanie według oficjalnej instrukcji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nadal mam z tym problem. Można prosić jakiś zrzut ekranu jak to jest ustawione w blogerze i w panelu Direct Admin ...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czwarta czy już piąta władza? Czyli jak sami daliśmy mandat portalom społecznościowym

Jak śmiem zabierać głos?

Nóż w serce